Bilişim Hukuku Avukatı

Bilişim avukatı nedir, kime nedir?

 

Bilişim avukatı, internet üzerinden işlenen suçlar ve bilişim sistemlerinin kullanıldığı uyuşmazlıklarla ilgilenen avukatları tanımlar. Bilişim avukatı; bilişim sistemine girme suçu, banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu gibi suçlarla ağırlıklı olarak ilgilenir.

 

Bilişim avukatı ne iş yapar?

 

Bilişim (siber suç) avukatı, bilişim araçlarıyla işlenmiş olan suçlarla karşı karşıya kalan insanlara, bu suç tipine karışan faillere hukuki yardım sağlar. Bilişim avukatı aynı zamanda teknolojinin gelişmesiyle bu mecraya taşınmış olan özel hukuk ilişkilerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde de taraflara yardımcı olur.

Bilişim Hukuku

Siber Suç / Bilişim avukatı hizmet kapsamı

 

  • Bilişim hukuku teknolojileri alanındaki güncel gelişmelerin takibi
  • Lisanslama ve hakların korunması kapsamındaki işlemlerin takibi
  • İnternet ortamında oluşabilecek suçlar ile ilgili dava süreçlerinin yürütülmesi
  • Banka veya kredi kartı bilgilerinin kötüye kullanılmasından doğan davaların takibi
  • Bilişim sistemine sızma / girme suçlarından doğan davaların takibi
  • İnternet üzerinden satış yapan işletmelere yönelik hukuki danışmanlık hizmetinin verilmesi
  • E-ticaret ve e-imza uygulamalarına yönelik hukuki danışmanlık hizmeti
  • Oluşturulan sahte içerik veya sahte sosyal medya hesaplarının kapatılmasına yönelik hukuki süreçlerin takibi
  • Yasak program veya cihaz kullanma suçundan doğan dava süreçlerinin yönetimi
  •  

Bilişim Avukatına mı ihtiyacınız var?

 

EkinLaw, her biri kendi alanında uzmanlaşmış profesyonel ekibi ile bilişim hukuku kapsamında; internet ortamında oluşabilecek tüm suç ve uyuşmazlık (bilgi teknolojileri hukuku, muafiyetler, istisnalar, lisanslama, e-ticaret, internet üzerinden işlenen dolandırıcılık suçu, içerik kaldırma, sahte sosyal medya hesapları kapatma, hakaret suçu, tehdit suçu vb.) alanlarında hukuki hizmetler vermektedir.

Bilişim hukuku alanında uzmanlaşmış bilişim avukatlarımızdan yardım almak için bizimle temasa geçin.

 

Konu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bilişim avukatları, bilişim hukuku ile alakalı uyuşmazlıklarda müvekkil haklarını savunurlar.

Siber suç/bilişim avukatı hukuk bilgisinin yanı sıra elektronik mecralar, sosyal medya ortamı, adli bilişim, bilişim hukuku konularında uzmanlaşmış olmalıdır. Bu alanda uzmanlık belirten bir sertifika, belge mevcut olmasa da avukatın geçmiş iş ve deneyimleri tercihinizi etkilemelidir. Hukuk büromuz, bilişim hukukuna ilişkin uzman ekibiyle “en iyi bilişim ve siber suç avukatı” hizmetini alabilmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

Siber suç davaları için belirlenmiş bir avukatlık ücreti ya da oran mevcut olmayıp Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi çerçevesinde işinizin niteliğine göre bir oran belirlenebilir ancak siber suç davalarının özel uzmanlık gerektiren bir tür olduğunu ve bunun belirlenecek olan fiyatı etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

Avukatlık ücretleri, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirlenmiştir ancak bilişim hukuku özel uzmanlık gerektiren bir hukuk dalı olduğundan ücretinin asgari tutarda belirlenmesi beklenemez. Avukatlık ücreti avukatınızla yapılacak görüşmeler neticesinde alacak olduğunuz hukuki yardımın niteliğine göre belirlenir.

Bilişim avukatları, kötü amaçla oluşturulmuş, özel hayatların gizliliğini ihlal eden sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması konusunda ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak bu sahte hesapların kapatılmasını sağlayabilir.

Yasadışı içerik paylaşımları konusunda bilişim avukatı ilgili durumu belgelendirerek hukuki mercilere taşır ve en kısa sürede erişimin engellenmesi sağlanır.

Bilişim hukuku, kişilerin birbirleri ile etkileşim ve iletişim kurdukları, sayısal bilginin paylaşımını konu alan hukuk dalıdır.

Bilişim, bilginin elektronik ve teknolojik araçlar yoluyla gerçekleşmesini sağlayan pratik teknikleri araştıran bir yapısal bilim dalıdır.

Hemen İletişime Geç
Başa dön tuşu