İcra Ve İflas Avukatı

İcra ve iflas hukuku nedir?

İcra ve iflas hukuku; özel hukuktan doğan borcun, borçlunun rızasıyla yerine getirilmemesi üzerine devlet eliyle borcu ödemeye zorlanması hususunu konu alan hukuk dalıdır.

icra avukatı

İcra ve iflas avukatı kime denir?

İcra ve iflas avukatı, borçlunun borcunu ödememesi üzerine icra takip işlemlerini başlatan, yürüten, borcun tahsilatı için alacaklı adına her türlü hukuki işlemi yapan vekildir. Borçlunun taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına, haciz konulmasını talep eder. Fiili hacizlerde, alacaklı vekili olarak haciz işleminde hazır bulunur ve tahsilatın hukuka uygun bir şekilde gerçekleşmesi için çalışır.

İcra ve iflas avukatı ne iş yapar?

Borçlunun taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına, haciz konulmasını talep eder. Fiili hacizlerde, alacaklı vekili olarak haciz işleminde hazır bulunur ve tahsilatın hukuka uygun bir şekilde gerçekleşmesi için çalışır. Müvekkil adına borçlu ile iletişimde bulunur. Müvekkil aleyhine başlatılmış olan icra takiplerine karşı itiraz ve şikâyet işlemlerini gerçekleştirir. İflas, iflas erteleme gibi konularda şirketlerle birlikte çalışır.

İcra Avukatı Hizmet Kapsamı

İcra avukatı, borçluların borçlarını ödememeleri durumunda alacakların tahsili adına, varlık tespiti yaparak yasalar kapsamında borçların tahsil edilmesini sağlar.

 • Borç tahsili için alacaklı ve borcu arasında arabuluculuk yapmaya çalışmak
 • Vekaletini üstlendiği gerçek veya tüzel kişilerin haklarını dava sonuna kadar savunmak
 • Alacakların normal yollardan tahsil edilememesi durumunda icra müdürlüğü aracılığıyla icra takibi başlatmak
 • İpotek ve rehinlerin satışlarının yapılarak alacakların tahsilinin sağlanması
 • Kredi ve finans kiralama sözleşmelerinden doğabilecek alacakların takibinin yapılması
 • Haciz konulma işlemlerinin başlatılarak satış işlemlerinin başlatılması ve borçludan alacakların tahsil edilmesi
 • Karşılıksız çek davalarının takibi ve incelenmesi
 • Borca karşılık açılan kötü niyetli davalara itiraz ve takip süreçlerinin yönetilmesi

İflas Avukatı Hizmet Kapsamı

İflas avukatı hizmet kapsamı şu şekildedir;

 • İflas, iflas erteleme ve yeniden yapılandıra işlemlerinin yürütülmesi ve takibi
 • İflas etmekte olan veya etmiş şirketlerin birleşme veya satın süreçlerinin yürütülmesi
 • Karmaşık yeniden yapılandırma işlemleri
 • Mali olarak tükenmiş/iflas etmiş şirketlerin yapılandırma işlemlerinin yürütülmesi

İcra ve iflas hukuku avukatı mı arıyorsunuz?

İcra veya iflas konularında hukuki süreçlerinizi yönetebilecek profesyonel desteğe mı ihtiyacınız var?

EkinLaw, deneyimli ve uzman ekibi ile ticari işlemlerden kaynaklanan borç ve alacaklarla ilgili “icra ve iflas kanunu” kapsamında hukuki süreçlerin başlatılması ve takip edilebilmesi adına müvekkillerine profesyonel hizmet desteği vermektedir.

Hemen bizimle iletişim kurun ve sizler için neler yapabileceğimizi planlayalım.

Konu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
En İyi İcra Ve İflas Avukatı Nasıl Bulunur?

İcra ve İflas avukatı; İcra ve iflas hukukuna hakim ve bu konuda yetkin olmalıdır. İş bitirici, araştırmacı ve azimli olmalıdır. Borçlu ile iletişim içerisinde olacağından ikna kabiliyeti güçlü olmalıdır. Borçlu olduğunuz icra takip dosyalarında dosya gelişmelerini ilk elden takip edebilmeli ve harekete geçebilmelidir. Hukuk büromuz, İcra takip ve iflas hukukuna ilişkin deneyimli ekibiyle, sizlere "en iyi icra ve iflas avukatı" hizmet desteğini vermeyi amaçlar. Bu nedenle avukata ihtiyacınız varsa ertelemeyip bize ulaşmanızda fayda olacaktır.

İcra Ve İflas Avukatı Vekâlet Ücretleri Ne Kadar?

2021 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ’ne göre takip miktarı 4800 TL’ ye kadar olan işlerde asgari ücret 720 TL’dir ve bu ücret asıl alacağı geçemez. Konusu paradan başka bir şey olan ya da parasal değeri bulunmayan işlerin takibinde de bu maktu tutar asgari olarak belirlenmiştir.

4800 TL’lik takip miktarının üzerindeki iş ve işlemler içinse basamaklı bir sistem belirlenmiştir. 40.000 TL’ye kadar olan işlemlerde %15’lik bir oran asgari olarak belirlenmiştir. Takip miktarı arttıkça bu oran da değişmektedir. Üstüne eklenen her tutarda yüzdelik oran azalmaktadır.

İcra Avukatı Danışmanlık Hizmeti Veriyor Muyuz?

Evet, profesyonel danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İcra Avukatı Kimdir, Nedir?

İcra avukatı, Borçluların borçlarını ödememesi durumunda yasal düzenlemeleri başlatarak “icra ve iflas müdürlükleri” aracılığı ile borçların tahsilinin yapılmasını sağlayan avukattır.

İcra Ve İflas Hukuku Nedir?

İcra ve iflas hukuku, borçlu ve alacaklılar arasındaki sürecin yasal ve nizami olarak ilerlemesini sağlayan bir hukuk dalıdır.

Yukarı Çık