Blog

Şirket Avukatı Nedir? 7 Maddede Şirket Avukatı Nasıl Seçilir?

ŞİRKET AVUKATI NEDİR?

Şirket avukatı, bir şirkette her türlü hukuki danışmanlık hizmetini veren avukattır. Şirket avukatları için hukuk müşaviri ifadesi de kullanılmaktadır.

Şirket avukatları anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere hukuki hizmet vermektedir.

ŞİRKET AVUKATI NE İŞ YAPAR?

 • Şirketin kuruluşundan itibaren tasfiyesine kadar tüm hukuki prosedürleri takip eder ve yol gösterir.
 • Şirketin sermaye artırma ve azaltma işlemlerini yapar.
 • Şirketin ihtiyaç duyduğu tüm hukuki bilgiyi verir.
 • Şirket tarafından hazırlanan sözleşmeleri inceler; karşı tarafın hazırladığı sözleşmeleri kontrol eder.
 • Şirket adına tüm icra takiplerini yürütür.
 • Şirket ile ilgili tüm vergi uyuşmazlıklarına karşı gerekli hukuki işlemleri yapar.
 • Şirket adına dava açar ve şirkete karşı açılmış olan davaların takibini yapar.
 • Şirket ile işçi arasındaki iş hukuku kaynaklı ihtilaflarda işçi ve işverenin haklarını korur.
 • Şirketlere gönderilen ihtarname/ihbarnamelere gerekli cevapları verir.

ŞİRKET AVUKATI NASIL SEÇİLİR?

 1. Şirketler faaliyetlerini sürdürürken hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle şirket birlikte çalışacakları avukat ve hukuk bürolarının seçiminde oldukça titiz davranmalıdır.
 2. Şirketler genellikle iş hukuku ve ticaret hukuku konularında hukuki danışmanlık almaktadır. Ancak bir şirketin hukukun her alanında danışmanlık hizmetine ihtiyacı vardır.
 3. Şirketler, hukukun her dalını ilgilendiren iş ve ihtilafların tarafı olabilmektedir. Bu nedenle gerek hukukun her dalında hizmet verebilecek gerek işlerin tek merkezde takip edilebilmesi için farklı branşlarda uzmanlaşmış avukatlardan oluşan hukuk bürolarını tercih etmelidirler.
 4. Şirketler için avukatlık hizmetinin her zaman ulaşılabilir nitelikte olması gerekmektedir. Bu sebeple şirketler tam zamanlı olarak çalışabilecek avukat ve hukuk bürolarını tercih etmektedir.
 5. Şirketlerde işlerin düzenli ve hatasız ilerleyebilmesi için zaman ve disiplin çok önemlidir. Yapılacak her işlemin aynı zamanda hukuki bir boyutu da olduğundan şirket avukatının ya da şirkete hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verecek hukuk bürolarının disiplinli bir çalışma sistemine sahip olması gerekmektedir.
 6. Avukatlar hiçbir zaman sonuç garanti etmemelidir. Bir avukat işinde ne kadar başarılı olursa olsun dava kaybedebilir, yapılan hukuki işlemden istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Önemli olan avukatın bu süreçte azami özeni göstermesi ve gerekli tüm işlemleri yapmasıdır. Şirket avukatı seçerken de başarı garantisi veren avukatlara itibar edilmemelidir.
 7. Avukat seçilirken önemli kriterlerden biri de ücret meselesidir. Ancak avukatın yüksek ya da düşük bir ücret talep etmesi onun başarısının tek ölçütü değildir. Şirket avukatı seçilirken yalnızca ücrete itibar edilmemelidir.

ÖZET OLARAK

Hukukun farklı dallarında en iyi avukat kadrosuna sahip ve işlerini tek merkezde takip eden Ekin Hukuk Bürosu şirketiniz için doğru adrestir. Büromuz hem ulusal hem de uluslararası alanda faaliyet gösteren birçok şirkete hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu