Blog

Deniz Ticareti Hukuku Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?

Deniz Ticareti Hukuku deniz ve okyanus sularında yaşanan uyuşmazlıkları inceleyen bir hukuk alanıdır. Bu alanda faaliyet gösteren avukatlara ise Deniz Ticareti Hukuku Avukatı denir. Deniz Ticareti Hukuku Avukatlarının iş alanı diğer hukuk dallarından bağımsız ve çok geniştir.

Deniz Ticareti İş Hukuku Nedir?

Deniz Ticareti İş Hukuku, Deniz İş Kanununda düzenlenen, deniz ticaretinde işçi ve işverenin tabi olduğu hukuk dalıdır. Deniz İş Kanununda işveren, gemi sahibi veya kendisinin olmayan bir gemiyi kendi adına ve hesabına işleten kimse; gemi adamı, bir hizmet akdine dayanarak gemide çalışan kaptan, zabit ve tayfalarla diğer kimse olarak tanımlanmıştır.

Deniz Ticareti İş Hukuku Neleri Kapsar?

Deniz Ticareti İş Hukuku, deniz ticaretinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklara uygulanan kuralları kapsar. Denizlerde, göllerde ve akarsularda Türk Bayrağını taşıyan, yüz ve daha yukarı grostonilatoluk gemilerde bir hizmet akdi ile çalışan gemi adamları ve bunların işverenleri hakkında uygulanan hukuk kurallarıdır.

Deniz Ticareti Hukuku Avukatı Kime Denir?

Deniz Ticareti Hukuku avukatı, deniz ticareti hukuku alanında yoğunlaşmış ve bu alandaki dosyalarla ilgilenen avukatlara denir.

Deniz Ticareti Avukatı Ne İş Yapar, Görevleri Neler?

Deniz Ticareti Avukatının iş alanı çok geniştir. Bunlar arasında, şirketlere uluslararası anlaşmalarda danışmanlık vermek, Navlun sözleşmesi hazırlamak ve bu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözümlenmesi amacıyla hukuki destek sağlamak, konşimentolar ile ilgili hukuki destek vermek, gemi üzerindeki ipoteğin kaldırılması, donatanın yüke ve personele olan sorumluluklarından kaynaklanan sorunların çözümünde hukuki destek sağlamak gibi işler sayılabilir.

En İyi Deniz Ticareti İş Avukatı Nasıl Bulunur?

Deniz Ticareti Hukuku, üç tarafı denizlerle çevrili bir liman ülkesi olmamıza rağmen hala Türkiye’de yaygın olarak avukatların yoğunlaştığı bir hukuk dalı değildir. Bu sebeple Türkiye’de var olan Deniz Hukuku alanındaki uyuşmazlıklar konusunda yabancı avukatlara başvurulmaktadır. En iyi deniz ticareti iş avukatı, işini en iyi temsil eden ve ciddi referansları olan avukatlardır.

Özet Olarak

Yazımızda, Deniz ticareti hukukunun ne olduğuna, Deniz ticareti avukatının kim olduğuna, görevlerinin neler olduğuna dikkat çektik. EkinLaw olarak, Deniz Ticareti Hukuku / Deniz İş Hukuku alanında profesyonel danışmanlık vermekte, sorunlarınızı en iyi şekilde çözümlemekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu